Program „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych”, potocznie znany od skrótu MDM, został wprowadzony w roku 2014. Jest to program wspierany przez rząd. Środki przyznane w ramach programu są przeznaczone na pomoc w zakupie pierwszego mieszkania bądź domu dla młodych osób, które dotąd nie miały swojego własnego kąta.

Kto może się starać o dofinansowanie w ramach programu?

W ramach programu MDM pomoc zostanie udzielona dla osób, które spełniają warunki określone w regulaminie programu. Głównym kryterium jest wiek. Beneficjent nie może przekroczyć 35 roku życia i nie może być już właścicielem innej nieruchomości. Dofinansowanie należy się tylko osobom, które ubiegają się o środki na zakup pierwszej nieruchomości – uwaga, to warunek konieczny. Dopłata ta jest przyznawana do kredytu.

Kredyt z dofinansowaniem także musi spełniać określone kryteria. Po pierwsze musi być zaciągnięty w walucie: polski złoty. Po drugie okres kredytowania musi być dłuższy niż 15 lat. Nie ma określonego kryterium dochodowego.

Nieruchomość, na którą beneficjent będzie się ubiegał o dofinansowanie, również musi spełniać pewne kryteria. Mieszkanie nie może przekroczyć 75 m2 lub – w przypadku rodzin powyżej 3 dzieci – mieszkanie nie może przekroczyć powierzchni 85 m2. Dom nie może być większy niż 100 m2 lub w przypadku rodzin z co najmniej 3 dzieci, dom nie może być większy niż 110 m2.

Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania do kredytu uzależniona jest od sytuacji życiowej beneficjenta. Dla osób, które nie są w związkach małżeńskich oraz dla małżeństw bez potomków wysokość dofinansowania wynosi 10%. 15% mogą otrzymać osoby samotne lub rodziny wychowujące jedno dziecko. 20% dofinansowania przysługuje osobom i rodzinom, które mają na wychowaniu dwójkę dzieci. Najwyższy pułap dofinansowania, czyli dodatek w wysokości 30%, należy się rodzinom lub osobom, wychowującym co najmniej troje dzieci. Dodatkowo w ciągu 5 lat od przyznania dofinansowania rodzina, której urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, może się starać o dodatek w wysokości 5%.

Do kiedy można się starać o dofinansowanie?

Program jest realizowany od 2014 roku. Ostatnia transza dofinansowań będzie zrealizowana w miesiącu stycznia 2018 roku. Zatem uwaga, to już ostatni dzwonek, by postarać się o dofinansowanie w ramach programu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *