Co zrobić, gdy poczujemy zapach gazu?

Mieszkasz w bloku lub kamienicy? Do gotowania używasz kuchenki gazowej, a do podgrzewania wody specjalnego piecyka zasilanego gazem ziemnym? Czy wiesz jak bezpiecznie użytkować sprzęty tego rodzaju? Co zrobić gdy wyczuwalna jest woń gazu?

Jeśli zdarzy Ci się poczuć charakterystyczny zapach gazu w swoim mieszkaniu lub na klatce schodowej w bloku, koniecznie pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze natychmiast otwórz szeroko wszystkie okna i drzwi, a jeśli to możliwe: zakręć dopływ gazu, zawiadom sąsiadów oraz natychmiast wyjdź na świeże powietrze. Dopiero po opuszczeniu budynku zawiadom telefonicznie pogotowie gazowe lub straż pożarną oraz administrację budynku. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie włączać światła, nie palić papierosów ani nie korzystać z jakichkolwiek urządzeń podłączonych do prądu w miejscu, w którym podejrzewasz ulatnianie się szkodliwego gazu, ponieważ może to spowodować jego wybuch.

Bardzo istotna jest, również profilaktyka – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu, jeśli kuchenka gazowa jest włączona. Pamiętaj także o regularnych przeglądach kominiarskich, o sprawnej wentylacji oraz przynajmniej raz dziennie przewietrzaj swoje mieszkanie ( niezależnie od temperatury na zewnątrz).

Pamiętaj, że nieprawidłowo użytkowane urządzania zasilane gazem mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Do ich przeglądu i konserwacji wzywaj jedynie certyfikowanych firm i uprawnionych do tego fachowców.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *