Jak sobie poradzić z buntem przedszkolaka

Małe dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają dostrzegać swoją odrębność, indywidualność. Już nie są częścią mamusi. Mają swoje własne zdanie, swoją własną opinię i swoje własne pomysły.

Odkrycie, że można mieć swoją odrębność, wykorzystują wręcz natychmiast. Przejawia się to w zdecydowanym i stanowczym “nie” wygłaszanym do mamy przy każdej nadarzającej się okazji.

Szczególnie jest to zauważalne w przypadku dzieci, które chodzą do przedszkola. Tam, pewna unifikacja jest wymuszona. Wszyscy muszą to samo jeść i o tej samej porze wykonywać te same zadania. To powoduje, że maluszek musi odreagować gdzieś swoje pragnienie odrębności, niezależności. Ta potrzeba niezależności jest w przedszkolu bardzo frustrująca, więc dziecko musi zredukować napięcie w domu.

W ten sposób rodzi się bunt młodego człowieka. Żeby go opanować dobrze jest dużo z dzieckiem rozmawiać i ustalać, wspólnie z nim pewne zasady. Jeżeli on będzie miał coś do powiedzenia, to na pewno zaspokoi swoją potrzebę odrębności.

Dobrze też nie reagować na agresywne przejawy buntu. Nie są one niczym dobrym, a wręcz przeciwnie, więc brak reakcji szybko je wytłumi.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *