Moda na bycie wege

Ostatnimi czasy coraz częściej na sklepowych półkach możemy dostrzec produkty roślinne przeznaczone dla wegan i wegetarian. Książki kulinarne proponujące przepisy bez mięsa biją rekordy sprzedaży. We wszystkich polskich miastach powstają coraz to nowe lokale oferujące zdrowe posiłki wykonane z organicznych produktów – oczywiście bezmięsne. Można śmiało powiedzieć, że nastała prawdziwa moda na zdrowe jedzenie i bycie fit! Dlaczego tak się dzieje? Jakie korzyści niesie za sobą wykluczenie z diety mięsa?

Moda na bycie „wege” przybyła do Polski z zachodu kilka lat temu i z pewnością nie ma zamiaru nas opuścić. Wegetariańska i wegańska dieta nikogo już nie dziwi, nie jest również ciężko zakupić odpowiednie do jej przestrzegania produktu.

Największą korzyścią wykluczenia mięsa są profity zdrowotne. Lekarze zgodnie twierdzą, że mięso nie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, co więcej jego nadmiar może wręcz szkodzić i powodować wiele chorób. Wdrażając do swojej codziennej diety duża ilość warzyw i owoców, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych zapewniamy naszemu organizmowi wszystko co najważniejsze: witaminy, mikroelementy, makroelementy, minerały oraz błonnik. Wszystkie one sprawiają, że dostarczamy sobie w sposób zrównoważony najważniejszych elementów diety. Białko i tłuszcz w przypadku diety wegetariańskiej zapewnia przede wszystkim nabiał: mleko, jogurty czy jaja. Natomiast w przypadku diety wegańskiej: mleka roślinne (przede wszystkim sojowe zawierające bardzo duża ilość białka i wapnia) oraz wszystkie roślinny strączkowe.

Jak więc dobrze widać, nie jest ciężko o zdrową i pełnowartościową dietę nawet przy wykluczeniu z niej wszelkiego rodzaju pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Z pomocą przychodzą nam również rozmaite książki z przepisami, strony internetowe poświęcone tematyce wege oraz duża ilość restauracji i knajpek promujących zdrowy styl życia.

Korzyści z przejścia na wegetarianizm lub weganizm jest bardzo wiele, warto spróbować tego rodzaju diety dla korzyści z niej płynących. W końcu zdrowie i dobre samopoczucie jest najważniejsze, a ściśle wiąże się z tym co jemy na co dzień!

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *