Jak otworzyć działalność gospodarczą?

Obecnie każdy z nas może zostać przedsiębiorcą. Jednym ograniczeniem jest wiek. Potencjalny właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej musi mieć ukończone 18 lat. Ponadto nie może mieć sądownego zakazu prowadzenia działalności. Ten artykuł będzie miał charakter poradnika dla osób, chcących otworzyć własny biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Krok pierwszy
Zarejestrowanie działalności w odpowiednim urzędzie. By otworzyć działalność należy złożyć wniosek do urzędu miasta lub gminy. Niegdyś konieczna była rejestracja działalności w stosownym urzędzie miasta/gminy, który jest zgodny z naszym miejscem prowadzenia działalności. Obecnie wniosek o otwarcie działalności można złożyć w jakimkolwiek urzędzie w całej Polsce, nie obowiązuje rejonizacja. Ponadto wniosek można złożyć w formie papierowej (osobiście bądź wysłać pocztą) lub w formie elektronicznej (konieczne jest posiadanie profilu zaufanego zarejestrowanego przez urząd na nasze nazwisko). We wniosku podajemy takie dane jak: dane personalne, nazwa firmy, NIP jeśli posiadamy, numer lub numery PKD (PKD określa rodzaj prowadzonej przez nas działalności), siedzibę firmy, numer konta bankowego oraz formę opodatkowania. Na podstawie złożonego wniosku, urząd zakłada nam działalność zgodnie z naszą wolą. Nadawany jest nam numer NIP i REGON. Jeżeli jako osoba prywatna posiadasz już numer NIP, to ten właśnie numer staje się twoim numerem NIP firmowym.

Krok drugi
Masz już zarejestrowaną działalność w urzędzie. Pora zgłosić siebie, jako właściciela do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Rejestrujemy siebie jako właściciela na druku ZUS ZUA (podleganie wszystkim składkom) lub ZUS ZZA (podleganie tylko pod składkę zdrowotną).

Gratuluje, masz założoną działalność.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *