Wpływ marketingu na wybory konsumenta

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie jakiegokolwiek produktu lub usługi pozostawionego bez jakiejkolwiek reklamy bądź zabiegu marketingowego. Specjaliści i naukowcy wymyślają oraz tworzą coraz to nowe sposoby na pozyskanie oraz utrzymanie klienta. Czy jesteśmy w stanie oprzeć się dobrze przeprowadzonej polityce marketingowej? Czy kupujemy to na co naprawdę mamy ochotę? Czy nasze wybory są racjonalne?

Wchodząc do dowolnego supermarketu od samego początku widzimy natłok różnego rodzaju informacji m.in. o rabatach, obniżkach cen czy o innych atrakcyjnych programach lojalnościowych prowadzonych przez daną sieć sklepów. Ponadto jaskrawe światło oraz duża przestrzeń są dodatkowymi czynnikami mającymi wpływ na klientów. Czy promocje to zawsze dobra okazja do zaoszczędzania pieniędzy? Niestety, najczęściej produkty oznaczone jako przecenione w rzeczywistości nie zmieniły wcale swojej ceny, jednak dzięki dużemu napisowi „Przecena” oraz jaskrawej i dobrze rzucającej się w oczy naklejce, natychmiast wrzucamy taki produkt do naszego sklepowego wózka.

Tak samo jest w przypadku lukratywnie wyglądającej oferty: „Kup 3 zapłać za dwa”. Wielu konsumentów chętnie z niej korzysta, jednak czy aby na pewno potrzeba nam aż 3 opakowań masła lub dżemu? Kupując 3 produktu napędzamy zysk dla sklepu, ale często nie jest to racjonalny wybór. Nie bierzemy pod uwagę, że zanim skończymy jedno opakowanie produktu pozostałe dwa się przeterminują – tym samym nasze pieniądze wylądują w koszu. Zastanówmy się jak wiele ciężko zarobionych pieniędzy możemy zmarnować korzystając z wielu tego typu promocji.

Kolejnym bardzo skutecznym trikiem, z którego korzystają sprzedawcy jest wykorzystywanie tego, że wiele osób robi zakupy przed zjedzeniem posiłku, przez to kupujemy zdecydowanie więcej niż gdybyśmy byli syci.

Jak widać nasze decyzje konsumenckie nie zawsze są racjonalne, bardzo często kierujemy się promocjami i rabatami, a nie naszymi realnymi potrzebami. Powinniśmy zawsze zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji o zakupie danego produktu. Bądźmy po prostu bardziej asertywni i nie wierzmy bezmyślnie we wszystko co jest nam oferowane. Najczęściej to po prostu metoda na wyciągnięcie od nas większej ilości pieniędzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *