Jak wybrać kierunek studiów?

Niedługo piszesz maturę? Nie masz jasno określonych planów na przyszłość? Nie możesz się zdecydować, na jaki kierunek chcesz pójść? Nie wiesz, w czym jesteś dobry? Masz wiele zainteresowań i pasji na raz? Nie wiesz, co masz zrobić? Czujesz się zagubiony?

Jako młody człowiek, przed którym w zasadzie wszystkie drogi stoją otworem, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, pamiętaj że wybór kierunku, który będziesz studiował, powinien być tylko i wyłącznie Twoją decyzją. Nie oddawaj życia w inne ręce. Słuchaj porad i opinii rodziny i znajomych, ale zawsze pamiętaj, że w ostateczności to Ty odpowiadasz za swój los.

Jeśli rozważasz kilka kierunków studiów, to wypisz sobie ich wszystkie wady i zalety, a także możliwości dalszego rozwoju po ich ukończeniu. Zorientuj się jak wygląda obecnie rynek pracy w Polsce i Europie oraz sprawdź możliwości i oferty pracy, jakie będą na Ciebie czekać za kilka lat. Pamiętaj o tym, aby kierować się racjonalnymi, a nie emocjonalnymi argumentami – nie zawsze atrakcyjna i ładna nazwa danej specjalizacji niesie za sobą jakiekolwiek praktyczne umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłym życiu zawodowym. Wyobraź sobie siebie za 10 lat, pomyśl nad tym, gdzie się widzisz; w jakiej pracy oraz na jakim stanowisku chciałbyś się znajdować…

Nie podejmuj decyzji pochopnie oraz na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś całkowicie przekonany do studiowania, to możesz zrobić sobie rok przerwy (tzw. Gap Year), podczas której przemyślisz sobie dokładnie ważne kwestie oraz na spokojnie określisz swoje cele i marzenia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *